Černoprsá straka šedá 


Anglický název: Black Breast Pied Grey (BB P GR)

Německý název: Schwarzbrust Schecke Grau

Holandský název: Zwartborst Bont Grijs


Dědičnost: recesivní - černoprsá , recesivní - straka

                                                                       1.0 černoprsá straka šedá

Standardní požadavky: Pták by měl mít ±50 % bílé a zbytek ostatní barvy dle černoprsé mutace. Přerušena musí být veškerá kresba. Bílá pole musí být čistě bílá, bez jakéhokoliv jiného peří. V barevných polích nesmějí být žádná bílá pírka. Strakatost by měla být rozdělena ±50 % symetricky na obou polovinách těla. To znamená, že levá a pravá strana by měli být zrcadlovým obrazem daného jedince. Ve všech kombinacích by měli být barvy co nejtmavší. Tohoto je nejtěžší dosáhnout na ocase.

1.0 BB P GR- Black Breast Pied Grey- Černoprsá straka šedá 0.1 BB P GR - Black Breast Pied Grey- Černoprsá straka šedá

Kresby od Patrycja Kamińska. Tyto obrázky budou ve všech vzorcích křížení prezentovat černoprsé straky šedé.

Úskalí v chovu: cílem je strakatý pták v poměru 50 % na 50 % a přitom musí mít veškerou kresbu zachovanou, avšak strakatostí ideálně opět na 50 % rozdělenou.

                                                                                   Vzorce křížení:

                                              Můžeme přehodit samce za samice a výsledek zůstane stejný.


Straky se dají rozdělit podle poměru bílého zbarvení vůči tmavému takto:

lehké straky- tito ptáci mají jen málo bílých peříček. Většinou konce letek a pár bílých peříček pod zobákem, nebo na hlavě. 

střední straky- tito ptáci jsou už hodně strakatí. Prakticky se podíl přibližuje, nebo již dosahují anebo překračují poměr bílého a tmavého zbarvení tak, jak ho požaduje standard. V této skupině se nejvíce pohybuje chovatel strak, který se nimi ve svém chovu zabývá.

silné straky- u nich je poměr bílého zbarvení 70% těla a více. (Sem se řadí straky sedlové)

konečný produkt při opětovném křížení strak je čistě bílý pták. Není to bílá genotypem, ale fenotypem. Geneticky se pořád jedná o straku.

Mláďata: to, že se jedná o straku poznáme v hnízdě velmi brzo. nejdříve podle světlého zobáku, později podle peří.

                                                                     Šedá a hnědá černoprsá straka.


Ne vždy, pokud objevíme bílé pírko na zebřičce se nutně musí jednat o straku. Další věcí je, že jedinec straka je pořád stejný. Není po každém pelichání stále více strakatý/bílý. Pokud se nám takto při každém pelichání mění pták, jedná se často o jinou příčinu. Uváděna je například porucha funkce jater. Přesněji asi nikdo neví. Ale pokud takový jedinec dostane protějšek straku, tak musí být v odchovu nějaká straka. Pokud není, nejedná se o straku jako mutaci, ale jen o modifikaci a ta se na potomky nepřenáší. Ukázka v galerii níže.

Všechny fotografie ukazují stejnou samici. Na prvním obrázku je na klasické šedé černoprsé samici vidět bílé pírko na zádech a několik bílých míst na boku, těsně pod křídly. Další obrázky ukazují stejnou samici po roce. Řekli bychom krásná straka černoprsá. Ale straky se takto s věkem nemění. Bude provedeno kontrolní křížení se strakatým samcem a uvidíme výsledek.


              09.10.2022

© 2022 Otakar Buldra ©Vytvořeno službou Webnode 
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky