Polsko 2022

Vložte svůj text...

Polsko 2022

22.11.2022 17:52

83. Mistrovství Polska 2022 Gliwice


Po dvouleté pauze kvůli Covidu se v roce 2022 opět konalo Mistrovství Polska. 83. ročník tentokrát v Gliwicích. Ode mně z domova jedna cesta 300 km.

PONDĚLÍ :

- organizační den. Připravuje se výstava a vše, co k tomu patří.

ÚTERÝ:

- příjem ptáků

Ptáci jsou přihlašováni elektronicky. Pokud je přihláška v pořádku, dostanete na email potvrzení o bezchybném přijetí. Na místě lze změnit pouze číslo kroužku u ptáka, kterého nahrazuji. Musí být ve stejné mutaci jako ten, kterého nahrazuji. Nic víc už nelze měnit. Taktéž, se musí zaplatit podle poslané přihlášky. Ptáky, které nedodám, musím také zaplatit. Platbu je možné zaplatit předem na účet anebo na místě v hotovosti. Po vyřízení administrativy dostanete seznam Vašich ptáků a samolepky na klece. Klece si pronajímám spolu s krmítkem a napáječkou. Samozřejmě za poplatek. Myslím, že je to lepší, než zjišťovat jaké musí být a pak je ještě vozit s sebou. Voda i krmení je na místě. Já si v vozím svoje, abych nemusel čekat až se uvolní a zbytečně se nezdržoval. Ale je možné si to vzít na místě. Ptáci se dají do klecí, krmení a voda, nalepí se samolepka podle přiloženého seznamu a ptáky si přebírá pořadatel.

STŘEDA:

- posuzování Výstavu posuzují mezinárodní posuzovatelé delegováni organizací C.O.M. Jeden z důvodů, proč sem jezdím. Pohled jiných posuzovatelů je důležitý.

Posuzování probíhá podle pravidel C.O.M.

To znamená, že každý pták je posuzován, ve všech třídách, i když je ve třídě sám. Pokud dostane minimálně 90 bodů získá medaili. Kolekce získávají ocenění od minimálního zisku 360 bodů, opět tedy každý pták v kolekci musí získat v průměru minimálně 90 bodů.

U nás, pokď se naplní výstavní třída minimálně 6 ptáky od tří chovatelů, je jisté, že nějaký pták vyhraje třídu, nějaký bude druhý a třetí. Je jedno kolik ocenění ptáci získají bodů. U nás vyhraje kolekce, (při splnění podmínek počtu 5 kolekcí od tří vystavovatelů) která získá nejvíce bodů. Ale kolik to je bodů, je již jedno. Pokud je u nás na výstavu přihlášeno minimálně 5 kolekcí od tří chovatelů, je jasné, že někdo bude první, někdo druhý a někdo třetí. Takže ve vítězné kolekci mohou být všichni ptáci, třeba s 88 body. Jak kvalitní v těchto kolekcích jsou ptáci, je tedy jedno, důležitý je počet kolekcí. To v Polsku neplatí. Pokud tam kolekce nezíská minimálně 360 bodů, nebude žádná oceněna, i kdyby jich tam bylo třeba 50.

Podle C.O.M. - Pokud je ve třídě jediný pták, dostane minimálně 90 bodů, získává zlatou medaili. Pokud budou ve třídě dva ptáci a získají 91 a 90 bodů, je udělena zlatá i stříbrná medaile...atd. Pokud ve třídě bude pět ptáků, ale pouze jeden získá 90 bodů a ostatní méně, tak je udělena pouze zlatá medaile, ostatní ne. Tento systém nemá potřebu naplnění tříd. Jednoduše každý kvalitní pták, který získá více než 90 bodů je oceněn některou z medailí. Pokud by ve třídě bylo třeba pět ptáků - 92, 91, 90, 90, 90, Tak zlatá a stříbrná medaile je jasná a z ostatních 90 bodových ptáků, toho co získá bronzovou medaili určí posuzovatel.

Řeči, že na takové výstavě bylo málo ptáků.... slabá konkurence......, proto jsi získal ocenění...., říkají ti, co tomu nerozumí a také ti, co takový úspěch nemohou strávit:) Ale vystavovat zde může přeci každý! V C.O.M. platí jiná pravidla. Záleží na kvalitě ptáků, nikoli na množství, ze kterého vždy vyjde vítěz třídy, ačkoliv má třeba 88 bodů. Zde každé ocenění značí minimálně 90 bodů pro vítěze. Podle pravidel C.O.M. je oceněna pouze kvalita?

Neříkám, že systém který je zaveden u nás je špatný. Není. Pouze zde vysvětluji, že na výstavě u nás, mohou být někteří vítězové nepříliš kvalitní. Pokud je splněn počet, vždy se určí vítěz, který nemusí splňovat žádné bodové minimum.

Na tyto výstavy vždy pečlivě vybírám ptáky, které povezu. Vždy jednoho ze třídy maximálně dva. Letos jsem měl ptáky v tréninku příliš dlouho. Trénoval jsem je už na Lysou, na kterou jsem nakonec nejel. Ptáci se začali rozpadat a pelichat. Dva jsem úplně nechal doma. Dva jsem nahradil jinými. (Oba náhradníci získali zlato). Dva jsem na místě vyndal z přenosek bez ocasu....jen asi polovina ptáků byla připravena, jak by měla být. Toho jsem si byl moc dobře vědom. Bohužel, ne vždy se povede všechny ptáky připravit společně anebo již připravené udržet ve výstavní kondici. To k tomu prostě patří. Pokud by byli všichni ptáci připraveni získal bych ještě minimálně tři další ocenění. To jsem si skoro jistý, znám ty ptáky, jak vypadají v kondici. Ale na kdyby se nikdy nehraje. S vědomím, že někteří ptáci ztratili šanci získat dobré ohodnocení jsem velmi spokojený s výsledkem těch co zůstali ve výstavním stavu.

Zde mé výsledky:

Ze všech vystavovatelů zebřiček na této výstavě jsem získal nejvíce ocenění. Velmi spokojený a šťastný:)

ČTVRTEK:

- organizační den, dávají se kokardy, připravují lístky, katalog.......

PÁTEK:

- výstava otevřena pro veřejnost 

Veterinární dohled na Polském mistrovství má na starosti veterinář pan Alexander Tabacki (vpravo). A prezident Polské ornitologické federace pan Leszek Mryka.

SOBOTA:

- výstava otevřena pro veřejnost. Na večer setkání chovatelů spolu s občerstvením. Na tuto akci je nutné se přihlásit a platí se poplatek. Z časových důvodů se bohužel neúčastním. Ale je to škoda.

NEDĚLE:

- dopoledne otevřeno pro veřejnost. Slavnostní předání cen vítězům. Po 14 hodině ukončení výstavy a předání ptáků vystavovatelům. Přijíždím ráno, abych si mohl prohlédnout výstavu, popovídat s kamarády, navázat nová přátelství.... Pak pochytat ptáky a hurá domů.

ZÁVĚREM:

Jak jsem psal, ne všechny ptáky se mi podařilo dostat anebo udržet v ideální kondici. Dva jsem ani nebral. Ale i přesto jsem viděl, že několik ptáků je perfektních a v suprové kondici, takže jsem si říkal, že jistě nejedu zbytečně. To se mi potvrdilo. Získal jsem 4 zlaté a jednu stříbrnou medaili. Jsem velmi spokojený s dosaženými výsledky. Ano mohlo to být ještě lepší. Tak snad příště:). Musím říci, že počet vystavených zebřiček byl velmi žalostný. je vidět, že v Polsku není specializovaný klub chovatelů zebřiček. Polsko je hold kanárkářská země. Jako každá výstava, tak i tato je zpoplatněna. Celkem jsem za jednu kolekci a 14 jednotlivců platil 610 PLN. Což je zhruba 3.160.- Kč. Jsou to poplatky za vystavené ptáky, pronájem klecí a povinný katalog výstavy. Auto mám na LPG a tak mě tato výstava spolu s cestou přišla na cca 5.500.- Kč. Rozhodně to za to stojí! Precizně připravená výstava se skvělou atmosférou. Velké plus z mého pohledu je posouzení zahraničními, mezinárodními posuzovateli. Rozhodně zase navštívím a doporučuji Všem. Pokud jsem v příspěvku o návštěvě Beuzichem poukazoval pouze na jeden malý stánek s chovatelskými potřebami, tak tady jich bylo několik. Jeden opravdu obrovský s výrobky GR2 a dalo se tam snad koupit úplně vše. Od různých druhů klecí, bodovaček, proletovaček, po různá krmítka, napáječky, až po podkladky a drobné příslušenství. Spousta krmení od různých výrobců, stánky s knihami a standardy, kde mě zaujal standard pro rýžovníky. Škoda jen, že byl v polštině. Ale nádherně udělaný. V tomto směru nelze vůbec nic vytknout, pouze závidět takový sortiment.

Některé fotografie jsou mé vlastní, ostatní jsou od Polské Ornitologické Organizace.

© 2022 Otakar Buldra ©Vytvořeno službou Webnode 
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky