Polsko 2023

Konec účasti Českých chovatelů na                         Polském Mistrovství?

Tento příspěvek z výstavy se od od ostatních liší v tom, že jsem na této výstavě nebyl. Ačkoliv jsem měl v plánu se zúčastnit.

V propozicích na Polské mistrovství 2023 bylo napsáno, že mistrovství se mohou zúčastnit pouze chovatelé sdružení v Polské ornitologické organizaci. Pokud není chovatel členem spolku, který spadá pod PFO, nemůže na Mistrovství soutěžit, pouze v obecné třídě. Co je obecná třída jsem nikde nezjistil. Ale jaký má význam jet na výstavu, kde nemůžete soutěžit s ostatními chovateli? Žádný.

Pro mě překvapivá změna. Proč? Nevím, co PFO k tomuto kroku vedlo. Samozřejmě je zde možnost stát se členem PFO, ale v Polsku neexistuje klub zebřiček. Vstupovat např. ke kanárkářům, nebo papouškářům se mi nechce, takže sbohem Polsko!?

Zajímal by mě důvod tohoto rozhodnutí, protože v mnou sledovaných zebřičkách je účast velmi špatná. Jistě za to také může absence specializovaného klubu zebřiček v Polsku. Na sociálních sítích se vedla poměrně ostrá debata mezi PFO a polskými chovateli. Rada PFO udělala více změn pro toto mistrovství a mnoho z nich nebylo polskými chovateli příliš podporováno. Podle toho co jsem měl možnost z toho vyčíst byla na prvním místě finanční stránka tohoto mistrovství. Rada rozhodla nedávat poháry a medaile, ale pouze medaile. Proč ne. Je to bráno jako Mistrovství a na Mistrovství světa také dostanete pouze medaili. V tomto já osobně nevidím problém. Dotazy padaly na téma jaké medaile? Protože v loni 2022 se v Gliwicích rozdávali medaile staré z Celadz. Možná byli vyrobené a kvůli Covidu se Mistrovství nekonalo, tak je rozdali v jiném místě další rok. I to se dá pochopit. Stáli jistě nemalé peníze a vyhodit je je blbost.  Bylo zde také uvedeno, že předávání ocenění na galavečeru, který stojí 110 Zlotých/osoba, což je cca 600.- Kč také rozděluje chovatele na ty co tam přijdou a zaplatí a na ty co přijít nemohou- mají to daleko a nebo přijít nechtějí, je to pro ně drahé....Rada vysvětlovala, že na galavečeru mělo jít jen o poděkování a ceny se předávají na výstavě. Nevím kde je pravda, ale takový galavečer také něco stojím a cena se mi nezdá být nijak přemrštěná. Také bylo poukázáno, že poplatek za ptáky je poměrně vysoký, že hala patří mezi nejdražší v Polsku.....jiný zase psal, že neznají důvod, proč museli opustit halu v Celadz.....jistě to není jednostranné a jednoduché. Těžko z vyčtených zpráv poznat na které straně je v čem pravda a kde není. Nicméně to, ale ukazuje na problémy mezi PFO a polskými chovateli. V této nelehké době, kdy se chovatelé rozmýšlejí, jestli povezou ptáky na výstavu, která je i zadarmo, tyto spory mohou Polskému mistrovství v budoucnu přivodit značné problémy s obsazeností na dalších šampionátech. Myslím, že se bude muset udělat mnoho změn. Uvidíme jakých.

                                                                    Medaile byly tak jak mají být.

Mohu posoudit pouze dva minulé ročníky. Ale mám k nim své poznámky. V roce 2019 byli na posuzování přizváni posuzovatelé spadající pod C.O.M. ze zahraničí V roce 2022 zebřičky posuzovali polští posuzovatelé. Specializovaný klub zebřiček v Polsku není , jaké tedy mají polští posuzovatelé zkušenosti se zebřičkami, když jich v Polsku na výstavách je tak málo? To jsou věci které mě zajímají a které sleduji. Po oba ročníky, které jsem zde navštívil jsem se stal nejúspěšnějším vystavovatelem v zebřičkách. V roce 2019 přijela slušná delegace chovatelů z ČR (nejen zebřičkáři) to byla nádherná soutěž a počet vystavených zebřiček byl, co se počtu týče, tak na hraně takovéto akce. Vždy může být více vystavených ptáků. V roce 2022 bylo vystaveno pouze 40 zebřiček. Velmi špatné! Byl jsem jediný cizinec se zebřičkami. Chtěli jet a domlouvali se i jiní chovatelé z ČR. Mezi nimi i chovatelé zebřiček. Nakonec nejeli. Proč? Protože byli příliš vysoké platby. Ano cena za každého přihlášeného ptáka nebyla zanedbatelná. Na poměry v ČR se dá říci násobně vyšší. Proto nejeli. Z Čechů jsem tam byl já a pan Opálka. Myslím, že nikdo jiný. Co k tomu říci? Ano bohužel v dnešní době se člověk musí zamyslet nad tím za co utratí své peníze. Cena za jednu vystavenou zebřičku i s pronájmem klece vyšla na cca 170.- Kč což není úplně málo. Ale zase to není tolik, aby mě to odradilo od účasti. Od účasti by mě odradil počet vystavených ptáků, ale ten nikdy není znám dopředu. Soutěžil jsem s 22 jinými ptáky ve skupině. Opravdu vědět tento počet dopředu, nejel bych ani zadarmo. To říkám upřímně. Proto jsem se snažil na tento ročník nějak zvýšit počet zebřiček na výstavě, tak aby se vůbec dalo hovořit o soutěži. Domluvil jsem se se třemi Slovenskými chovateli, že se setkáme v Polsku a zasoutěžíme si. 

 Pokud ale šlo o finanční stránku, tak myslím to, že jsme jako nečlenové platili jednou tolik než členové, přineslo více peněz do pokladny, než jednorázový roční příspěvek.(Moje domněnka). Takže zakázat nečlenům vystavovat je mínus do pokladny a ne plus.

V roce 2022 bylo vystaveno 40 zebřiček. Velmi málo. V letošním roce jsem byl domluvený se třemi chovateli ze Slovenska, že pojedeme do Polska. Jen mi čtyři bychom dovezli více zebřiček, než bylo v loni celkem na výstavě. Ani já nechci jezdit na výstavu, kde není s kým soutěžit. A vedení PFO toto nevadí? Než by se snažilo posílit skupiny ptáků, kde je počet takto mizerný, raději ještě zakáže účast těmto chovatelům? Asi to vidím špatně a jen z pohledu mého zájmu. I to je možné.

Domnívám se, že tento krok ublíží nejen PFO v obsazenosti skupiny zebřička, ale také Polským chovatelům. Bez konkurence není žádný posun kupředu. Chovu polských zebřiček toto jen ublíží. Nevím jak to ovlivní ostatní skupiny výstavních ptáků. V roce 2019 přijelo do Polska poměrně hodně  Českých chovatelů s různými druhy ptáků. To jsou věci, které jsou důležité. Konkurence a to že je někdo v něčem napřed vede ke snaze se dostat na stejnou, nebo ideálně lepší úroveň. Absence konkurence vede k zakrnění, stagnaci a v konečném výsledku k zhoršení kvality. To platí pro vše, nejenom pro chovatele. Stejný názor mají i moji polští přátelé. Nedá se dělat nic jiného, než tuto podmínku respektovat.

Že nejde vše podle představ PFO bylo vidět již těsně před uzávěrkou přihlášek. PFO upomínala, že se blíží datum k odevzdání přihlášek. Na to polští chovatelé reagovali zprávami "Co se děje, nikdy nebylo potřeba toto připomínat, je málo přihlášek?" Potom na poslední chvíli rada PFO rozhodla povolit vystavovat členům Polského spolku PZHKIPE (nevím co je to za spolek, ale zřejmě početného, když pro ně udělali výjimku) po zaplacení 80 Zl. Také byl posunut datum odevzdání přihlášek. Údajně, aby měli čas na přihlášku chovatelé tohoto spolku, když jim bylo takto pozdě umožněno vystavovat. Další co nastalo bylo zrušení slavnostního galavečeru pro nízkou účast. To vše ještě před samotným mistrovstvím.

Mě samozřejmě zajímalo jaká bude účast v zebřičkách. Bylo vystaveno cca 25 zebřiček  od čtyř polských chovatelů!!!

Posuďte sami. Snad PFO je spokojené a získalo, co chtělo. Pořád nechápu a rád bych znal důvod proč se Polsko rozhodlo zavřít dveře zahraničním vystavovatelům. Odpověď může být jednoduchá. Třeba chtěli Polské mistrovství pouze pro chovatele navázané na PFO. I to je možné.

Po mistrovství složil funkci president, vice president a několik dalších funkcionářů. To opět klade otázku, povedlo se jim dosáhnout toho, co chtěli? 

© 2022 Otakar Buldra ©Vytvořeno službou Webnode 
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky