Charcoal šedá 

                                                                           2.1.2023 -prvoodchov této mutace v              ČESKÉ REPUBLICE


Anglický název: Charcoal Grey (CH GR)

Německý název: Charcoal Grau

Holandský název: Charcoal Grijs

Dědičnost: recesivní

Na členské schůzi KCHZ se členové dohodli, že se nebude používat pro tuto mutaci v ČR přeložený název- dřevěné uhlí, ale anglický název charcoal.

                                                                              1.0 Charcoal šedý

                                                                               0.1 Charcoal šedá 

První výskyt: mutace se objevila v roce 1979 v Sydney v Austrálii. V roce 1982 bylo do zverimexu v Austrálii dodáno 20- 30 zebřiček od neznámého chovatele. Mezi nimi bylo asi 6-7 charcoal a hnědých charcoal. Zaměstnanec zverimexu Alan Turner všechny charcoal odnesl domů a vyfotil. Fotografiie těchto ptáků má dodnes a jasně ukazují stejné charcoal, které jsou dodnes chovaní v Austrálii.

Turner se rozhodl  nechat si mutaci pro sebe. Pokusy jiných chovatelů získat potomky byli neúspěšné. Většina chovatelů ani nevěděla o existenci této nové mutace. V roce 1998 se tři ptáci dostali do rukou Davida Myerse. Dva hnědí charcoal samci a jedna šedá samice charcoal tvořili základ všech současných australských charcoal.

 V roce 2017 se charcoal dostal i přes zákaz vývozu z Austrálie do Emirátů a odtamtud do Evropy. První chovatel , který ji v Evropě rozmnožil byl Hubb Jansen a od něho se rychle dostala k dalším chovatelům. Její cena z počátku byla obrovská. Její dědičnost je recesivní a tudíž se poměrně rychle její počty rozrůstají. Cena klesá, ale kvalitní ptáci si pořád drží poměrně vysokou cenu. Tato mutace je od ostatních odlišná v tom, že všechny ostatní nové mutace se museli z málo kvalitních ptáků zlepšovat - šlechtit, aby se dosáhlo dobrého typu, velikosti a pak všech standardních požadavků. U charcoal je to naopak. Do Evropy se dostali ptáci ve velmi vysoké kvalitě, prakticky hotoví a v mnoha parametrech, hlavně v typu přesahující většinu chovaných ptáků. Rozmnožováním s méně kvalitními protějšky jde kvalita ptáků dolů. Bohužel ne každý mohl původnímu charcoal přiřadit stejně kvalitní protějšek a tak kvalita degradovala. Proto si ptáci z původní linie zachovávají svoji kvalitu a tím i cenu.

Jedná se o novinku. Ne každá země má na charcoal již vyhotovený standard. Ptáci vytvářejí s ostatními mutacemi zajímavé kombinace a jejich rozšíření ukáže spoustu nových barev. Nástup charcoal odstartoval ústup mutace eumo. Tato mutace, kde jsou problémy s peřím a velikostí, postupně z chovů zmizí a nahradí ji charcoal, který je barevně velmi podobný, ale netrpí neduhy, jako eumo.

Účinek mutace: zvýšení eumelaninu téměř ve veškerém opeření

Standardní požadavky: jedná se o novou mutaci, o kterou je zájem. Jejímu rozmnožení ze začátku pomohla hlavně její cena, tedy rozmnožení za účelem zisku. Což se s rostoucím počtem ptáků bude snižovat. Za pár let bude cena stejná, jako za ostatní mutace.  Rozdíl v ceně bude záležet na kvalitě daného jedince. To, že je mutace líbivá, je o ni zájem, donutilo organizace vytvořit standardní požadavky, aby se tito ptáci mohli zúčastnit soutěží a sbírat přitom hodnocení. Viz Český standard níže. 

Nyní popíši a rozvedu některé body standardního popisu - 

Samci mají hlubší černou barvu na prsou, tmavý eumelaninový faktor někdy způsobí, že zebrování na hrudi zmizí a spolu s černým podkladem se ukáže černá barva peří od zobáku až po spodek ocasních per. Toto je prozatím preferováno. Jedná se o selektivní výběr a je třeba toto dále studovat.  Někdy, ale samci prsní pruh chybí a je přítomno pouze nepravidelné zebrování, což je chyba kresby. Samec má boky kaštanově hnědé a bez bílých teček jak jsme zvyklí u ostatních mutací. Horní ocasní pera jsou celá černá, bez bílých bloků. Černá skvrna na bocích v úrovni prsního pásku je nežádoucí a musí být trestána srážkou bodů za barvu.


Samice mají černé kreslení na prsou a hrudi. Tato kresba je prozatím preferována, ale požaduje se její určitá pravidelnost.  Zrcátku u samic je světlejší, než u samců.  Horní ocasní pera jsou celá černá, bez bílých bloků.


1.0 CH GR - Charcoal Grey - Charcoal šedý                        0.1 CH GR - Charcoal Grey - Charcoal šedá

Kresby od Patrycja Kamińska. Tyto obrázky budou ve všech vzorcích křížení prezentovat šedé ptáky.

                                                                           Samice charcoal šedá

Úskalí v chovu: hlavním problémem v chovu v současné době je, že ptáci nekrmí mladé. Otázka je jak  dlouho to bude trvat. Je to z důvodu, že ptákům byla po několik generací odebírána vejce. Pouze snášeli. Je to samozřejmě logické. Bylo nutné je rozmnožit a proto udělat vše. Neriskovat ztrátu mladých. Nevím, jestli jim byla podkládána jiná, oplozená vajíčka a zda dostávali tak možnost stát se rodiči. Nejspíš ne a sloužili opravdu jen jako nosné slepice. Jsou dva způsoby, jak je to začít učit. Oba vyžadují od chovatele čas.

1) Dokrmování: toto je velmi časově náročné. pro člověka chodícího do zaměstnání asi nemožné. Pokud ten čas někdo má, tak je to jednoduché. Koupí se dokrmovací směs. Připraví podle přiloženého návodu a může se začít. Nikdy jsem mladé nedokrmoval a tak nemohu napsat jak často v poměru stáří se musí mladé dokrmovat, ale hádám, že ze začátku to může být co dvě hodiny. Čím budou mláďata starší, tím se čas mezi krmením bude prodlužovat. Často se stane, že jakmile jsou mláďata starší, tím urputněji se hlásí o krmení, že rodiče neodolají a začnou je krmit. Tím to zpravidla pro chovatele končí. Ovšem každodenní kontrola, zda jsou nakrmené je na místě.

2) Podložení mláďat: druhý a časově poměrně nenáročný způsob je, že jim mladé ihned po vylíhnutí odebereme a nahradíme je dvěma, většíma mláďaty od jiného páru. Dvěma. Jedno může být málo a tři a více je zbytečné. Tyto mladé ale mohou být jen o něco větší, než nově vylíhlá. Nemůžeme hned dát třeba týdenní. Ideální je tři dny staré. I v tomto případě je nutná kontrola minimálně dvakrát denně. Pokud nebudou za celý den nakrmena je to špatné a musíme je vrátit rodičům, aby je nakrmili, jinak zemřou. Můžeme zkusit dát o dva dny starší. Toto vše platí samozřejmě za předpokladu, že rodiče charcoal jsou v budce a mláďata zahřívají. Jinak nám umřou ne hlady, ale na podchlazení. Děláme to ze stejného důvodu jako v bodě 1. Starší, větší mláďata se živě hlásí o krmení a my čekáme, jestli to rodiče nepřesvědčí. Čerstvě narozená mláďata nemají na rodiče, kteří prakticky nevěd co po nich chtějí, takový efekt. Je třeba starší, která již dokáží žadonit i hlasitým projevem. Pokud začnou rodiče krmit, je vyhráno. Problém je, mít zrovna ideálně stará mláďata u jiných spolehlivých párů, abychom to vůbec mohli zkoušet.

Pokud ať jedním, či druhým způsobem přimějeme rodiče, mladé krmili, máme většinou vyhráno i na další hnízda. Zpravidla tito ptáci v dalších hnízdech již krmí bez problémů. Ale kontrola je i zde nutná. Vyjímky vždy potvrzují pravidlo. Jisté je, že za několik dalších generací se tento problém u charcoal povede odbourat a ptáci budou stejně spolehlivý, jako jiné mutace.

                                                                          Samec charcoal šedý 

V roce 2022 jsem inicioval a vytvořil standard pro charcoal. Vycházel jsem z Holandského standardu. Zde ho vkládám.

Mláďata: mláďata v budce jsou po narození velmi tmavá. Tmavší než mláďata šedých ptáků. I mladé, které je pouze štěpitelné na charcoal je tmavší, něž pouze šedý pták. Ale toto můžeme použít pouze jako vodítko, nikoliv pravidlo. Záležet bude na kvalitě ptáků jak šedých, tak charcoal. V každém chovu toto může výt jiné.  

To, že se jedná opravdu o mladé charcoal nám potvrdí na mláděti pohled na břicho. Tam uvidíme pod kůží černé tečky. Ještě dříve, než nám to potvrdí tmavé peří na hlavě a kostřeci.  

Černé fleky na břiše potvrdí, že jde o charcoal dříve, než si budeme jistí podle barvy peří. Toto je druhé mládě charcoal v ČR kroužkované dne 17.1.2023

                                                              Dva mladí charcoal v den kroužkování.

Jakmile je mládě starší a starší, vidíme že se jedná o charcoal na jeho celkovém zbarvení. Výrazně černá bude zadní partie těla, kde je všechno peří černé, jako mají dospělí ptáci.  

K chovu potřebujeme také ptáky, kteří jsou štěpitelní na charcoal. Dlouhodobé páření dvou ptáků charcoal není dobré. Štěpitelný pták, na kterém je vidět, že štěpí na charcoal je ten nejlepší protějšek k charcoal. 

Toto je rozdíl mezi charcoal a eumo. Ovšem v ideálním případě. Ne každý charcoal, stejně jako ostatní mutace, je v barvě dobrý jak je po něm požadováno. Na první pohled jsou mutace velmi podobné. U Euma pořád přetrvávají problémy s peřím, i když i zde je vidět vývoj. Charcoal má peří perfektní, bez problémů. Charcoal je celkově černější, což má za následek více černá prsa u samců a černé znaky na prsou samic. To eumo samice nemají a samci mají prsa více prošedivělá.

                                                                                  Vzorce křížení : 

 V rodičovském páru můžeme přehodit samce nebo samici a výsledek zůstane stejný.

                     

Poslední vzorec křížení je pouze v nouzi, pokud máme jen dva štěpitelné ptáky. Protože z odchovaných šedých mláďat nepoznáme, které je štěpitelné na charcoal a které ne.



© 2022 Otakar Buldra ©Vytvořeno službou Webnode 
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky